V ptačí říši mají nový rekord. Jedná se o nejdelší let bez mezipřistání, zasloužil se o něj břehouš rudý. Tento drobný pták, který běžně váží 200 až 400 gramů, uletěl na jeden zátah více než 12 200 kilometrů. Překonal tím rekord naměřený jeho soukmenovci s označením E7 v roce 2007 o téměř 600 kilometrů.
Břehouš, kterému se rekord podařilo získat, je známý pod zkratkou 4BBRW, jmenuje se podle barev kroužků (první písmena z anglických slov blue, blue, red, white), které má připevněné na pařátech. Aby vědci mohli sledovat jeho pozici, připevnili mu na záda lehký, pětigramový lokalizátor. Dohromady tento přístroj naměřil více než 12 800 kilometrů, ale několik set kilometrů nabral při různém kroužení nebo i kvůli silnému východnímu větru, který břehouše tlačil směrem k Austrálii. Výsledná vzdálenost je tedy již zmíněných 12 200 kilometrů.
Skupinka asi dvaceti břehoušů rudých, mezi kterými byli čtyři monitorováni, započala svou cestu na Aljašce 16. září, odkud zamířila k Aleutským ostrovům, přes Tichý oceán až do Aucklandu na Novém Zélandu. Do cíle dorazila o 11 dní později. Průměrná rychlost letu byla 88 kilometrů za hodinu.
Takto náročnou cestu umožňuje břehoušům hned několik faktorů. Nejdůležitějším je jejich tvar těla, který je velmi aerodynamický, peří je hladké a rozpětí křídel dostatečně velké. Podle těchto rysů vznikla i přezdívka „stíhačka“. Břehoušové navíc dokáží před letem zdvojnásobit svou hmotnost, aby měli dostatek energie. Zároveň jsou schopní scvrknout své vnitřní orgány, a tím váhu naopak snížit. V jejich cíli také hraje roli samotná trasa, po které se vydávají. Vědci se domnívají, že se nad Tichým oceánem nachází jakýsi ekologický koridor, kde ptáci nepotkají větší množství predátorů a je menší šance, že se nakazí některou z ptačích nemocí.
Jesse Conklin, odborník na migraci ptáků a člen vědecké skupiny Global Flyway Network, tvrdí, že nelze zcela pochopit, jak se tito ptáci orientují. Domnívá se však, že mají něco jako palubní mapu, protože se dokáží zorientovat i nad oceánem, kde není ani kousek pevniny. „Jsou i jiné ptačí druhy, které jsou schopné takto daleké cesty absolvovat, ale na světě není tolik míst, kde by tato schopnost byla nutná. Takže toto není jediný pták, který dlouhou cestu zvládne, ale je jediný, který cestu zvládnout musí,“ vyjádřil se Conklin pro list The Guardian
Autor: Lenka Vacková
Obdivuhodným rekordem překvapil také živočich z moře. Australští vědci objevili nejdelšího živočicha na světě – je jím obrovská kolonie trubýše.
Zdroj: The Guardian, novinky.cz
Foto: Juan Carlos Martinez Salvadores/Alamy, Andreas Trepte/photo-natur.de