V pondělí 12. listopadu tenhle svět navždy opustil Stan Lee. Pro ty z vás, kteří ho znají, radši ani nebudu rozepisovat, co všechno stvořil. Ale pro ty z vás, kteří netuší, o koho jde, to stejně budu muset udělat. Stan byl komiksový scénárista a redaktor, vydavatel, herec, producent a předseda společnosti Marvel Comics. V následujících řádcích vysvětlím, proč bude lepší, když mu jako zesnulému nebudeme posílat slzy, ale respekt a uznání.
Osobně mě jeho odchod velice zasáhl, takže ještě předtím, než začnu, bych se chtěl omluvit, že nebudu používat minulý čas. Stan Lee v našem světě totiž zanechal tak výraznou stopu, která nikdy nezmizí, že je nasnadě nemluvit o něm jako o někom, kdo už není. Pořád je. A pořád bude.
V první řadě se vůbec nejmenuje Stan a ani Lee. Jeho vlastní jméno zní Stanley Martin Lieber. Často se píše, že je rumunským imigrantem. To ale není pravda. Narodil se v roce 1922 v New Yorku rodině rumunských přistěhovalců a po celý život byl Američanem. O jeho dětství a kořenech se nebudu moc rozepisovat, protože si je každý může dohledat. Radši napíšu něco o jeho díle.
Po propadu zájmu o superhrdinské komiksy chtěl Stan Lee, který předtím nějakou dobu strávil na různých nižších i vyšších pozicích v komiksovém světě, tuto branži opustit. Největší konkurent dnešního Marvelu, DC Comics, se rozhodl, že je třeba inovovat, a tak inovoval. Byla stvořena takzvaná Justice League of America, tedy Liga Spravedlnosti, která zažila velký úspěch. Marvel nechtěl zůstat pozadu, a protože se formát týmu superhrdinů osvědčil, dostal Stan nabídku, aby udělal pro Marvel něco podobného.
Jemu se ale superhrdinové v trenkách zdáli už trochu vyčpělí, a tak práci přijal až po přesvědčování ze strany své ženy Joan. Společně se také dobrali k tomu, že aby mohl tým superhrdinů fungovat a lid ho po pár vydáních neodmítl, bude potřeba experimentovat s příběhy a osobnostmi postav. To zní samozřejmě logicky, superhrdina je už z podstaty věci skoro nepřemožitelný a obyčejné superschopnosti a motivace „prostě ho chytneme, protože je zlej“ by dlouho nefungovala. A tak přišli na svět jeho inspirativní hrdinové. Je jich samozřejmě víc, ale mezi nejznámější patří třeba tito:
Hulk, jaderný fyzik Bruce Banner, kterému nehoda v práci zajistila dvojníka, ve kterého se promění, když se naštve. Potom má sílu asi jako tisíc tanků, ačkoli to nikdy nebylo přesně změřeno. A do toho zezelená!
Thor, jehož známe ze severské mytologie, je zde opravdový, kvůli schopnostem z něj dřívější lidé dělali boha. Syn Odina, božský kovář, válečník, vládce kladiva Mjolniru a následník Asgardského trůnu. A ke všemu ještě i krásný a svalnatý.
Iron Man, multimiliardář Tony Stark, dědic zbrojního impéria Howarda Starka, který byl v zajetí teroristů vystaven zjištění, že jeho zbraně nepomáhají udržovat mír, ale podněcovat válku. Rozhodne se proto vytvořit supermoderní brnění, aby mohl chránit ostatní.
Kapitán Amerika alias vlastenec v tom nejlepším slova smyslu. Díky Starkovi staršímu a jeho experimentu zesílil, stal se nejdříve maskotem americké armády ve druhé světové válce, a potom i hrdinou s hvězdami a pruhy.
Stanovy postavy, ač jsem z nich vypíchl jen málo, rozhodně disponují originálním příběhem a nenudí. Na rozdíl od vždy temnějšího DC, Marvel nabízí i odlehčené scény plné humoru a hlášek (Thor alias Zlatovláska, jak ho nazývá Tony Stark, by mohl vyprávět), navíc se jeden druhému nijak zvlášť nepodobá.
Marvel dnes zažívá obrovský boom zejména díky Marvel Cinematic Universe, tedy filmové odnoži studia, která má miliardové obraty. Do kina na Stanovy superhrdiny lákají jména jako Robert Downey Jr. (Tony Stark/Iron Man), Mark Ruffalo (Bruce Banner/Hulk), Samuel L. Jackson (ředitel S.H.I.E.L.D.u Nick Fury), Chris Hemsworth (Thor) nebo Tom Hiddleston (Loki).
A právě film je to, díky čemu získali o Stanovi povědomí i ti, kdož se s Marvelem seznámili až u plátna. S chutí vzal totiž miniroli v každém z jejich filmů, které dodnes vznikly. Tu se objeví jako pejskař, do něhož hrdina narazí na ulici, tam jako řidič autobusu vezoucí mladého Spidermana se třídou na školní výlet, jinde zase jako playboy ve stylu Hugha Heffnera, který zavítá na Starkův večírek.
„Dřív jsem se trochu styděl za to, že jsem tvůrce komiksů, zatímco ostatní staví mosty nebo léčí lidi. Ale pak jsem si uvědomil, že zábava je jednou z nejdůležitějších věcí v našich životech. Bez ní bychom mohli ztrácet kontrolu nad našimi životy nebo upadat do smutku. Dnes cítím, že pokud jste schopni přinášet lidem radost, děláte dobrou věc.“
– Stan Lee pro Washington Post –
Kvůli tomuhle si, prosím, Stana zapamatujme. 12. listopadu možná odešel, ale radost a nadšení, které přinesl milionům lidí, inspirace, kterou dalším milionům tvůrců přinesl, nebo prostě jen zábava, kterou vymyslel pro další a další miliony, tady budou navždy. Stan změnil komiksový svět, ale s ním i svět zábavního průmyslu. Lidé na něj vzpomínají jako na osobnost s dobrým srdcem, a zároveň se smyslem pro humor i nadsázku.
Pro nás všechny je to motivace chovat se v našem světě tak, abychom se dostali do nebe. Tam už totiž Stan Lee čeká a vytváří další a další komiksy, které dělají radost tam nahoře. My je zatím neznáme, nejsou totiž určeny pro nás, ale pokud se dostaneme nahoru, bude nám Stan dávat radost napořád. A tak tomu vlastně je i tady na Zemi. Thank you, Stan the Excelsior.
Autor: Jan Rillich
Foto: commons.wikimedia.org