Dobrý potraviny: Zázvor, strážce imunity ze starověké Číny

Když se řekne slovo zázvor, jistě každému přijde na mysl popíjení horkého zázvorového čaje s medem, který nám dělávala maminka při horečce či bolesti v krku. Dnes v regálech supermarketů můžeme narazit na „ginger shoty“ v podobě malých lahviček přeplněných vitamíny. V zimních měsících nám tato štiplavě pálivá surovina často přijde vhod a to v jakékoli podobě.  Víte však odkud je jeho původ?

Před několika tisíci let začali s pěstováním zázvoru, jakožto tropické rostliny, v Číně. První zmínky o této hlíze nalezneme v lékařských knihách asijských zemí, kde pečlivě zaznamenali její léčivé účinky. Z Číny se postupně dostal zázvor do Indie a následně do starověkého Říma, kde jej přidávali například i do cukrovinek. Po pádu Římské říše se na dlouho vytratil z kuchyně a do Evropy se začal exportovat opět až v jedenáctém století. V dnešní době jsou významnými dovozci zázvoru převážně karibské země, především Jamajka.  

Jaké jsou hlavní benefity zázvoru? 

Rostlina podobná rákosu skrývá svou sílu pod zemí. Konzumujeme její hlízy v čerstvé, sušené i nakládané podobě. Zázvor je typický svou ostrou chutí, kterou způsobují takzvané gingeroly spojené s mnohými léčivými účinky. Jsou označovány jako protizánětlivé a antioxidační. V některých studiích se můžeme dokonce dočíst, že mají kladné účinky proti rakovinotvorným buňkám. Mimo tyto štiplavé látky v sobě nese i spoustu vitamínů, jako jsou A, B, C, E, a minerálů, například vápník, hořčík nebo železo.  

Zázvor v sobě ukrývá neuvěřitelnou sílu a to hned v mnoha směrech. Základní využití, které napadne jistě každého, je jeho zastoupení v kuchyni. Tento specifický druh koření nepostrádá snad žádný asijský pokrm. V české kuchyni ho nalezneme ukrytý v kombinaci známého kari, kde je obsažen společně s kurkumou, koriandrem a kmínem. Pokud si budeme chtít koupit zázvor čerstvý, nalezneme ho v období zimních měsíců jistě v každém obchodě s potravinami. Příprava již může být různorodá. Za nejčastější a nejjednodušší způsob podávání zázvoru můžeme uvést nastrouhaný či nakrájený a zalitý vařící vodou. Takto z něj připravíme čaj nebo odvar podle toho, jak jej máme rádi silný. 

Na co si dát pozor? 

Popíjení zázvorového čaje napomáhá těhotným ženám od nevolnosti. Nesmí se to s ním ovšem přehánět. Dlouhodobé užívání zázvoru může vést k předávkování. Denní doporučená dávka se uvádí u čerstvého oddenku 4 gramy, u sušeného pak pouze 1 gram. Konzumování většího než doporučeného množství zázvoru může vést k zažívacím až srdečním potížím. Pozor si také dejte na kombinaci zázvoru s léky. Obsahuje totiž látku, která zásadně ovlivňuje působení léčivých přípravků v našem těle a která může prodloužit dobu trvání nežádoucích účinků.

Originální recepty, v nichž můžete „superpotravinu“ využít 

Ze zázvoru můžeme vykouzlit spoustu kulinářských dobrot, které nás ještě nabijí vitamíny. Zkuste si s námi připravit například „zázvorový panák“  jednoduše a levně. Účinky pocítíte okamžitě. 

Domácí ginger shot 

Základem tohoto nabíječe je neodmyslitelně zázvor, který doplníme šťávou z různých druhů sezónního ovoce. Na přípravu dvou panáků budeme potřebovat. 

Suroviny:

3 centimetry zázvoru
1 lžička kurkumy 
1 lžička medu 
šťáva z 1/2 citrónu 
šťáva z 1/2 pomeranče  

Postup:

Oloupaný zázvor si nastrouháme na jemném struhadle a vložíme do uzavíratelné nádoby. Pro přípravu se nejlépe hodí šejkr. Následně si připravíme šťávu z citrónu a pomeranče. Výběr ovoce je čistě na vás, skvěle poslouží také jablko nebo řepa. K tekutým složkám přidáme 1 čajovou lžičku kurkumy a 1 lžičku medu. Pro pikantnější chuť můžeme přidat i špetku chilli. Následně vše důkladně promícháme a přecedíme přes plátýnko, nebo jemné sítko. A váš vlastní ginger shot je na světě.

Pokud na vás bude příliš silný, zkuste si ho jednoduše naředit vodou nebo džusem. Přeměnit ho můžete i na horký nápoj.

Zázvorové bonbóny

Tyto malé jantarové bonbóny za zlomek ceny, nám poslouží na bolest v krku stejně dobře jako různé pastilky z lékárny.

Suroviny:

2 centimetry zázvoru
1/2 hrnku medu 
2 lžičky citrónové šťávy  
moučkový cukr na obalení 

Postup: 

Do hrnce si nalijeme nejlépe včelí med. Zázvor oloupeme a nakrájíme na menší kousky, které přisypeme do medu. Zakápneme citrónovou šťávou a vzniklou směs přivedeme k varu. Jakmile se nám v hrnci začne tvořit pěna, stáhneme jej z plotýnky. Tento postup znovu opakujeme.

Zda je směs hotová zjistíme následujícím způsobem. Na kávovou lžičku nabereme zahřátou tekutinu a nalijeme ji do ledové vody. Pokud se nám vytvoří tvrdá hrudka, máme hotovo a můžeme přejít k tvorbě bonbónů. Pokud máme směs stále měkkou, opakujeme proces zahřívání.

Ve chvíli, kdy jsme s hustotou spokojení, nalejeme ji do silikonových formiček nebo na pečící papír. Pár minut necháme směs tuhnout a poté začneme tvarovat. Z vyválených kuliček vytvoříme bonbóny, které obalíme v moučkovém cukru. V tomto stavu necháme řádně ztuhnout ideálně přes noc v lednici. A máme hotovo. Přejeme dobrou chuť. 

Zázvorový sirup

Nejen v zimních dnech si můžeme pochutnávat na zázvoru. V letních měsících nás může osvěžit limonáda připravená ze zázvorového sirupu. Recept je jednoduchý a prozradí vám kouzlo pravého sirupu.

Suroviny:

10 centimetrů zázvoru (středně velký kus)
1 litr studené vody
1 kilogram cukru krupice 
2–⁠3 kusy citrónů

Postup: 

Nejprve si připravíme zázvor, který omyjeme a se slupkou nastrouháme na jemném struhadle. Následně si do hrnce nalijeme 1 litr studené vody, přisypeme zázvor a nakrájené citróny. Kůru citrónů důkladně omyjeme. Vodu přivedeme k varu a vaříme 10–⁠15 minut na mírném plameni. Po uplynutí stanoveného času necháme směs luhovat minimálně 24 hodin. Po dni luhování tekutinu scedíme, přisypeme cukr a znovu přivedeme k varu. Za neustálého míchání vaříme zhruba 10 minut, poté necháme vychladnout. Do vychladlé směsi přidáme poslední část, šťávu z jednoho citrónu. Pravý zázvorový sirup tedy máme na světě a můžeme ho plnit do lahví. 

Malý tip na závěr

Věděli jste, že zázvor lze pěstovat také jako pokojovou rostlinu? Skvěle se hodí do zimních zahrad, kde bude nejen plodit, ale také krásně kvést. Oku nejvíce lahodí okrasný zázvor růžový. 

Autor: Veronika Turková


Unikl vám první díl naší nové série? Můžete si také přečíst o šípku a nechat se inspirovat dalšími zdravými a chutnými recepty.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: toprecepty.cz, lekarna.cz, osiva-semena.cz 
Foto: shutterstock, snedeno.cz, napecsi.com

Příspěvek vytvořen 21

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy