V naší anketě jste se vyslovili pro literaturu, a jelikož je naší povinností přání čtenářů respektovat, učiníme tak měrou vrchovatou. Dovolte mi tedy představit nový seriál, který se budu snažit publikovat na pravidelné bázi – bázi čtrnáctidenní.
Protože mám však do diplomovaného odborníka na světovou literaturu daleko jako Milan Kundera k návratu do České republiky, bude i tento ‚pořad‘ o velkých (i méně známých) spisovatelích a velkých (i méně známých) dílech koncipován spíše populárně-naučně a s velkou dávkou nekvalitního humoru. A abyste případně mohli použít tyto články i jako vzdělávací materiál, někteří autoři a jejich díla budou ‚klikatelné‘ a odkáží vás na odbornější zdroje.
Neboť je toto první díl, dovolte mi, abych ho pojal jako úvod ke světovému písemnictví. V dalších epizodách již přesedlám na formát, u kterého už víceméně setrváme – například se budeme zabývat Bohumilem Hrabalem, zmíníme jeho dobu, styl, kterým psal, jeho nejznámější díla, autory, kterými se inspiroval a ty, které inspiroval on a podobně. Pro větší přehlednost půjdeme v čase od prvního jeskynního umělce až do dnešních dnů a v čase se budeme vracet jen výjimečně. Připraveni? Následujte mne.
Nejlepším způsobem, jak poznat duši jiné země, je přečíst její literaturu.
– Amos Oz
Dnes se už nejspíše nedozvíme, jaké první literární dílo bylo kdy napsáno. První písmo, nebo alespoň to, co písmo vzdáleně připomínalo, bylo objeveno někdy v 7. tisíciletí před naším letopočtem v čínské provincii Che-nan. Je tedy vysoce pravděpodobné, že již od té doby vznikaly zárodky literárních děl, jedním z nejstarších dochovaných děl světa je ale Epos o Gilgamešovi, který je někdy z 2. tisíciletí před naším letopočtem. Mezi tím je tedy nějakých 5000 let, v nichž dozajista řada děl vznikla, ale nepřežila do dnešních dnů, abychom s nimi mohli trápit studenty.
Literaturu musíme odlišit od ostatních „písemností“. Hieroglyfy a podobně, byť se dají považovat za písmo (ač jsou to symboly), do literatury neřadíme, neboť sloužily jiným účelům. Toto řazení je ale subjektivní a najdeme také hromadu literárních vědců, kteří je do literatury počítají.
Písmo všeobecně pokládáme za jeden z největších vynálezů historie. Dnes je pro nás obtížné si vůbec představit, jaký byl svět v době, kdy ještě neexistovalo, ale pokud by tomu tak bylo dnes, nečetli byste tenhle článek, nemohli byste mamce či synovi nechat na ledničce vzkaz, že jste šli do hospody a nemohli byste napsat e-mail do školy nebo do práce, že vás po návratu z hospody ve čtyři ráno přepadla rýma a nemůžete přijít. Dnešní svět by bez písma zkrátka téměř nemohl existovat. Na tu vážnější notu – bez písma bychom ani neznali historii. A nemusíme mluvit ani o té nejstarší, bez písma bychom dnes v podstatě ani nevěděli nic o první světové válce, protože její pamětníci (tedy ti, kteří ji zažili v dospělém věku) již většinou bohužel opustili tento svět.
Tolik tedy k obecnému úvodu. Přijměte mé omluvy za to, že byl tak nudný a nezajímavý, bylo to bohužel nutné. Příště se už společně podíváme na díla a autory konkrétní, posuneme se v čase do antického světa, úžasného Řecka a Římské říše.
Autor: Jan Rillich