Také se Vám stává, že jdete do obchodu, abyste si nakoupili a na spoustu potravin potřebujete další a další mikrotenové sáčky? Jakmile ale dojdete domů, abyste vybalili nákup, všechny ty sáčky musíte vyhodit a nejlíp rovnou vynést koš. Stejně to měly i Hana Němcová a Tereza Dvořáková, které přišly s ekologickou alternativou mikrotenových sáčků.
„Nápad přišel v době mojí mateřské dovolené. Když jsem několikrát za den běhala ven s odpadkovým košem, většinou byl zaplněn právě těmito sáčky. Říkala jsem si, že když můžou být ekologické alternativy k igelitkám, proč ne i k pytlíkům,“ popisuje Hana Němcová vznik nápadu pro server Aktuálně.cz.
Mikrotenové sáčky znamenají enormní ekologickou zátěž pro planetu, protože jeho definitivní rozklad trvá 400 let. Podle oficiálních statistik ale spotřebitelům slouží zhruba 20 minut. Tyto důvody Češky ovlivnily natolik, že začaly hledat materiál pro výrobu sáčků, který by byl ekologicky šetrný, kompostovatelný, biologicky rozložitelný a hlavně zdravotně nezávadný. Jeden takový materiál našly, říká se mu PLA plast, nebo také bioplast vyrobený ze škrobů rostlinné biomasy a přírodních surovin. Z této polymléčné kyseliny se podařilo vyrobit tkaninu, která je lehká, znovupoužitelná, omyvatelná a průsvitná.
U Frusacku – jak alternativu mikrotenového sáčku autorky nazvaly – je důležitá také estetická stránka. Frusack bude dostupný v několika designových řadách i velikostech. „Měl by být také módním doplňkem a zaujmout potenciální zákazníky i designem. Zároveň by měl být vyjádřením určitého postoje a součástí životního stylu,“ komentují autorky.
Frusack je nyní pilotním produktem společnosti infiberry s.r.o., kterou autorky založily v březnu loňského roku. Za sebou mají také úspěšnou kampaň na hithit.cz. Nyní se snaží Frusack dostat do podvědomí ostatních, ať už pomocí akcí typu Designblock, kde vystoupily loni, či prostřednictvím e-shopu, který se chystají spustit v nejbližší době.
Autor: Lýdie Hájovská