Plejtvákovec šedý se vrací do Atlantiku. Naposledy zde žil před 300 lety

Plejtvákovec šedý se hojně proháněl v Atlantském oceánu před 300 lety. Na začátku 20. století se tento kytovec ve druhém největším oceánu na Zemi vyskytoval už jen v řádu jednotek, až byl nakonec v Atlantiku zcela vyhuben. Změna přišla až ve 21. století, když byl plejtvákovec šedý spatřen v Neapolském zálivu u pobřeží Itálie. Je tedy možné, že se tento druh plejtvákovce vrátil zpět k evropskému pobřeží?

U italských břehů se ve vodě objevil savec, který se běžně vyskytuje ve východní části Tichého oceánu. Experti i ochránci přírody proto byli překvapeni, když u malého italského ostrova Ponza pozorovali plejtvákovce šedého, jenž se později objevil i poblíž města Fiumicino nedaleko Říma.

Tento druh kytovce se běžně vyskytoval v Atlantském oceánu v 18. století, poté ho lovci vyhubili, až na počátku 20. století z této oblasti světa zcela zmizel. Nyní ho můžeme najít o deset tisíc kilometrů dál, u západních břehů Severní Ameriky, nebo v Ochotském moři u Ruska. Vědci se proto dohadují o tom, jestli to může znamenat, že se plejtvákovec šedý vrací do Atlantiku.

Původ jedince, který doplul až do Středozemního moře, je nejistý. Jedni odborníci se domnívají, že z důvodu tání ledovcům dokázal obeplout Severní Ameriku a dostat se tak z Pacifiku do Atlantiku. Druzí mají zato, že se v Atlantiku dokonce narodil, protože jeho malý vzrůst by tomu napovídal. Ještě si nemůžeme být jistí, ale ta velryba je dlouhá asi sedm nebo osm metrů, což znamená, že jí je zhruba půl roku, a je tedy nepravděpodobné, že by připlula z Tichého oceánu, uvedla Maddalena Jahoda, italská odbornice na kytovce z monitorovacího centra Tethys, a přiklonila se tak k druhé verzi kytovcova původu.

Tato velryba je sama v moři, které nezná, takže se získáním potravy může mít problémy, dodala Jahoda. Tím odbornice poukázala na to, že se dané velryby živí potravou, převážně krilem a planktonem, která je na mělkém dně oceánu. Takto malá velryba by s hledáním potravy skutečně mohla mít problémy, a tak je pravděpodobné, že na to není sama.

Autor: Lukáš Ždan


Kromě plejtvákovce šedého se v loňském roce do atlantských vod navrátil také plejtvák obrovský, který se může chlubit titulem největšího a nejhlasitějšího živočicha naší planety.


Zdroje: ekolist.cz; thetimes.co.uk

Foto: stoplusjednicka.cz

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy