Zimní zázraky: Největší sněhulák, sochy z ledu a rekordní sněhové vločky

S Vánocemi má nejspíše každý spojené zábavné činnosti. Ať už je to chytání vloček na jazyk, stavění sněhuláků či válení andílků. Když se lidé spojí, dokážou velké věci. Například víte, kolik měřil největší sněhulák na světě? Nebo kde lidé vytvořili tisíce andělíčků na jednom místě? O některé rekordy se stará sama příroda a člověk se nestačí divit. Máme zaznamenanou nejtěžší kroupu na světě či nejvyšší sněhovou pokrývku.

Sice jsou Ladovské zimy už dávno pryč, ale pořád má sníh své kouzlo. A co teprve vločky, u kterých je známo, že každá je jedinečná. Našla se i taková, která je nejoriginálnější ze všech. Spadla v roce 1887 v americké Montaně a měla průměr přes 38 centimetrů. Vysloužila si tak zápis v Guinnessově knize rekordů. V Česku měla největší vločka průměr dva centimetry.

V americkém státě Maine se rozhodli postavit největší sněhulačku, která měřila 37,21 metrů. Stavba trvala měsíc a dopomáhat musel i jeřáb. Kruhy, které tvořily tělo, byly uplácány z 5 890 tun sněhu. Ruce tvořily dva devíti metrové smrky, řasy byly tvořeny 16 lyžemi. Místo očí měla obrovské vánoční věnce a ústa tvořilo 5 pneumatik a její nos měřil 2,5 m.

Se sněhem se neodmyslitelně pojí i jeho odklízení. Kam až to může zajít, pokud sníh necháme ležet? V Kalifornii v USA naměřili v roce 1911 neuvěřitelných 11,46 m sněhové pokrývky.

Kromě sněhu existuje ještě jeden strašák pro řidiče, a tím jsou kroupy. Ta nejtěžší kroupa údajně vážila až jedno kilo a spadla v Bangladéši.

Rekordy nemusejí padat jen při největších exemplářích. Vědci z londýnské Western Nanofabrication na to šli opačně, sestrojili nejmenšího sněhuláka na světě. Nepoužili k tomu sníh ani mrkev. Tělo tvoří tři 0,9 mikrometrové kuličky z oxidu křemičitého spojené elektronovou litografií. Oči a ústa byla vypálena iontovým paprskem. Nos a ruce má z platiny. Sněhulák sice nemá žádný význam a technologie už pracují i s menšími částečkami, ale pořád se nad tím člověk pozastaví a fyzikové ho vytvořili nejspíš pro pobavení.

Pokud vás již omrzelo stavění obyčejných sněhuláků, můžete se pokusit postavit sněhovou sochu. Na největší soše na světě se podílelo 600 sochařů a použili více jak třináct tisíc metrů krychlových sněhu. Měřila 8,5 metrů na výšku a byla 250 metrů dlouhá. Nesla název Romantic Feelings (Romantické pocity) a byla vytvořena na Mezinárodním festivalu ledu a sněhu v čínském Harbinu. Skládala se ze dvou částí, první symbolizovala Niagarské vodopády a druhá překročení Beringova průlivu. Tento festival je největší svého druhu na světě. Obvykle začíná na konci prosince a probíhá zhruba dva měsíce.

Nenáročná a přece tak krásná věc ve sněhu jsou sněhový andělíčci. Sice nemáme zaznamenaného největšího andělíčka na světě, ale víme, že se v roce 2007 dohodlo 8 962 obyvatel Severní Dakoty, a tak vzniklo tolik andělíčků na jednom místě.

Autor: Viktorie Dohnalová


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: radioblanik.cz, stream.cz, e-pocasi.cz, ct24.ceskatelevize.cz, cnews.cz

Foto: pocasicz.cz – Montastic, cnews.cz – redakce, 4.bp.blogspot.com

Příspěvek vytvořen 1

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy