Přístroj s názvem Mars Oxygen ISRU Experiment (MOXIE) je první vynález, který úspěšně produkuje kyslík přímo na žhavé planetě. Velikostí se podobá krabičce na jídlo a kyslíku vyrobí podobně jako zelený strom na Zemi. Mohl by se tak v budoucnu vyřešit jeden z největších problémů, kterým je nemožnost dýchání na cizí planetě. Objev je zásadní pro další bádání a zkoumání jak na Marsu, tak i na dalších místech.
Úspěšný projekt vědci odstartovali v únoru 2021. Tehdy MOXIE přistálo na Marsu společně s vozítkem Perseverance, které zde loví geologické vzorky. Od té doby bylo sedmkrát spuštěno. Testování vždy probíhalo v rozdílných povětrnostních podmínkách, za různého ročního období, ve dne i v noci. Cílem vědců je zjistit, kdy je výroba nejlepší a kdy naopak přístroj stagnuje. „Jediná věc, kterou jsme zatím neprokázali, je fungování za úsvitu nebo soumraku, kdy se teplota podstatně mění. Máme v rukávu eso, které nám to umožní,“ řekl hlavní výzkumník mise MOXIE Michael Hecht. V budoucnu se chtějí vědci zaměřit na produkci kyslíku během jara, kdy je na Marsu oxidu uhličitého nejvíce.
Přístroj během každého testování dokázal vyrobit 6 gramů kyslíku za hodinu, to stačí na cca 15 minut dýchání. „Zařízení vytváří kyslík ze sloučenin, které obsahuje atmosféra na Marsu. Vzduch prochází filtrem, aby se odstranil veškerý prach. Poté se zahřeje na 800 stupňů Celsia a stlačí se tak, že se rozpadne pouze na ionty kyslíku a oxidu uhelnatého. Kyslíkové ionty se pak izolují a rekombinují. Vytváří tak dýchatelný a spalitelný kyslík,“ líčí proces Hecht. Výhodou je, že oxid uhličitý je na žhavé planetě téměř všudypřítomný. MOXIE navíc zanechává pouze malý počet zplodin, a Mars tak prakticky neznečišťuje.
Zařízení o velikosti malé krabičky je ovšem pouze začátek. Současná verze přístroje byla konstruována v malé velikosti, aby se vešla na vozítko Perseverance, díky kterému je mobilní a může měnit lokalitu. Vědci také počítali s tím, že bude fungovat jen krátkou dobu. Proto není MOXIE zatím schopný vytvořit takové množství kyslíku na to, aby vystačil například pro celou vesmírnou základnu. Vědci konstatovali, že by bylo potřeba zvětšit zařízení na velikost malé mrazničky. Tato verze by podle odborníků mohla být například dostatečným zdrojem kyslíku pro lidskou kolonii na Marsu i návratovou raketu pro zpáteční cestu na Zem. Samotné zvětšení by neměl být až tak velký problém. Otázkou zůstává, jak se bude zařízení chovat při produkci, která by měla vydržet tisíce hodin. Nynější přístroj byl totiž v provozu necelých sto hodin. Inženýři z MIT chtějí ve výzkumu pokračovat i nadále. Kromě testování na samotné planetě mohou přístroj vyvíjet i v laboratořích, které simulují stejné podmínky jako na Marsu.
Průzkum Marsu je pro vesmírné agentury velice atraktivní. Samotná NASA plánuje v budoucnu na planetě vytvořit trvalou základnu. Zásadní podmínkou je ale mít zajištěný kyslík. A právě MOXIE může být začátkem dalších průlomových pokroků.
Autor: Adam Kučatý
O tom, jak vesmírné vozítko Perseverance začalo svůj průzkum na rudé planetě, se dočtete v jednom z našich předchozích článků.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroje: seznamzpravy.cz, fonetech.cz, science.org, rozhlas.cz, vice.com, magazinplus.cz
Foto: youtube.com/foto, kosmonautix.cz/foto, cdr.cz/foto