Pro třetinu mladé generace je momentálně odchod do důchodu nepředstavitelný, i přesto se nebojí pobytu v domově důchodců, nudy nebo ztráty orientace v moderních technologiích. Většina z nich vnímá jako bránu ke staří 70 a více let. Všechny tyto údaje vyplynuly z průzkumu Bayer Barometr, který byl zaměřený na postoje mladých lidí ve věku 18 až 39 let ke zdraví a stárnutí.
Pohled na odchod do důchodu se u mladých lidí změnil. Neznamená pro ně projev staří, jak tomu bylo v minulosti. Jde především o změnu vnímání věku, přičemž 32 % dotázaných mladých lidí považuje za bránu ke stáří až oslavu 70. narozenin. V neposlední řadě je pro mladou generaci důležité zdraví, o které se zajímají a starají mnohem více než jejich rodiče a prarodiče.
Z výzkumu vyplynulo, že pro mladé lidi je velmi důležitý zdravý životní styl. Více než polovina z nich pravidelně konzumuje ovoce a zeleninu a snaží se také dodržovat vyváženou stravu. Třetina z nich i pravidelně sportuje.
Mezi další důležité aspekty řadí preventivní prohlídky, na které chodí zhruba polovina z nich.
„Rostoucí počet starších občanů má dramatický vliv na makroekonomický vývoj společnosti. Demografická změna vytváří tlak na náklady na zdravotní péči a důchodový systém. Tyto faktory jsou již sice součástí veřejné diskuse, ovšem vyžadují ještě větší pozornost,“ zdůvodňuje Jens Becker, generální ředitel Bayer pro Českou republiku a Slovensko, proč se Bayer zajímá o postoje mladých lidí narozených v letech 1980 až 2000 k problematice zdraví a stárnutí.
Třetina mladé generace se domnívá, že do důchodu ani nepůjde. Přes 60 % dotázaných uvedlo, že by v případném důchodu strávili zhruba deset let života.
Nejvíce se mladí lidé báli především ztráty samostatnosti, ale také zdravotních problémů. Mezi častými odpověďmi ještě rezonovala osamělost a nedostatek financí. Strach naopak tato generace nemá z případné nudy, pobytu v domově důchodců, ztráty úcty nebo ztráty orientace v moderních technologiích.
Autor: Petra Čiklová
Foto: i60.cz