Výměnou za plastové láhve dostanete v Římě jízdenku na MHD

Kristýna Michalčíková

V Římě se rozhodli proti jednorázovým plastům zakročit poměrně netradičním způsobem. Plastové láhve se zde mění za jízdenky na veřejnou dopravu, která je provozována společností Atac. Pod ní v italském hlavním městě spadá metro, autobusy i tramvaje.

Lidé si v automatech, které se nachází ve stanicích Cipro (linka A), Piramide (linka B) a San Giovanni (linka C), mohou vyměnit PET lahve za jízdenku. Jedna lahev vychází na body v hodnotě pěti centů (zhruba 1,3 Kč), což znamená, že jestliže chcete zakoupit lístek díky recyklaci, musíte vhodit do automatu 30 láhví. Body můžete sbírat postupně, takže nemusíte chodit s plnou taškou plastových láhví najednou. Vše si spravujete pomocí dvou aplikací, ty jsou ke stažení do všech chytrých telefonů. Nejedná se tedy o jednoduchou záležitost – člověk si koupí pití a za vyhození jedné půllitrové láhve se sveze v MHD –, ale o chytrý posun, který by recyklaci ve velkých městech (a nejen tam) mohl výrazným způsobem podpořit.

Celý projekt představila ve středu 24. července římská starostka Virginia Raggiová. Momentálně se jedná pouze o roční testovací provoz, později se radnice rozhodne, zda projekt bude pokračovat a rozšiřovat ho i dál, nebo zda dojde k jeho zrušení.

„Ideální by bylo, kdyby si lidé zvykli používat méně jednorázových lahví,“ říká italský ministr životního prostředí Sergio Costa. „Ale pokud to jinak nejde, je výměna lahví za lístky na veřejnou dopravu také krokem kupředu,“ dodává na svém Facebooku.

Foto: Profimedia.cz