Na střechách autobusových zastávek vznikají zahrady pro ubývající hmyz

U autobusových zastávek v evropských městech se nově kromě cestujících zdržují také motýli a včely. Lákají je totiž macešky, vlčí máky a divoké jahody zasazené na jejich střechách. Koncept nových zastávek se zahrádkami má zastavit úbytek hmyzu a zároveň přispět k ochlazování ovzduší v letních měsících. Několik zelených zastávek už stojí v Nizozemsku, Dánsku, Švédsku a Velké Británii. V příštích letech by se měly objevit také v dalších zemích.

Britská společnost Clear Channel navrhla ekologické zastávky, které na střeše nesou zeminu osázenou květinami, jež se přirozeně v daném prostředí nachází. Jejich květy lákají čmeláky, včely nebo motýly, a ti tak nacházejí v městech útočiště. Zároveň zahrádky na střechách přístřešků absorbují dešťovou vodu a přispívají ke zmenšování efektu městského tepelného ostrova, tedy přehřívání městské zástavby v důsledku nedostatku zeleně.

Několik desítek zelených zastávek už společnost ve své domovské Velké Británii postavila. Po zhodnocení jejich efektu na životní prostředí se firma rozhodla v nadcházejících letech po Británii rozmístit alespoň ještě tisíc dalších. Ruku v ruce s rozrůstající se zástavbou, která vyhlazuje pole a louky, jde také úbytek létavého hmyzu. A ačkoliv se zahrádky na střechách zastávek mohou zdát malé, kdyby se daly dohromady například všechny zahrádky v britském Derby, obsáhly by plochu malého políčka. Tím, že se nacházejí v centru města, kde je zeleně poskrovnu, je jejich efekt ještě silnější.

Zahrádky však nemohou být umístěné na obyčejné zastávky. Kvůli vysoké váze vodou nasáklé zeminy vyžadují specifickou konstrukci. Clear Channel má v plánu nahradit ekologickými zastávkami ale jen takové, které už opravdu potřebují vyměnit. „Není naším cílem zbytečně vytrhávat ze země přístřešky v perfektním stavu a vyměňovat je za nové,“ říká kreativní ředitelka firmy Louise Stubbingsová.

Ekologické zastávky nejsou náročné na údržbu. V létech, která nejsou extrémně suchá, je potřeba jen dvakrát ročně vyplít záhonky a zastřihnout rostlinky. Jejich jednoduchost inspiruje ve městech i jednotlivce – sami kontaktují společnost s dotazy, zda by si mohli takovou zahrádku instalovat třeba na střechu garáže.

Zkušenosti s podobnými zastávkami už mají i v dalších evropských zemích. Úplně první zastávka tohoto typu se objevila před šesti lety v nizozemském Utrechtu, kde jich je v současné době již přes 300. Podle loňské studie se nizozemským městům podařilo po dlouhých letech úbytku včel stabilizovat populaci opylovačů a svůj podíl by na tom mohlo mít právě i využití střechových zahrádek.

Plánem společnosti Clear Channel je rozšířit koncept do co nejvíce dalších zemí. Do konce roku by se měly zahrádky objevit nově také ve Francii a Belgii. Zájem o ně projevila už i města z Kanady a Austrálie. „Chceme ekologické zastávky rozšířit do co nejvíce dalších zemí. Rádi bychom je udělali všude. Jejich pozitivní efekty jsou neuvěřitelné,“ uzavírá Stubbingsová.

Autor: Vendula Berčková


Británie netradičními nápady ohledně své flóry doslova překypuje. Nedávno například smuteční květiny pro zesnulou královnu proměnila v kompost pro královské parky.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: theguardian.com
Foto: Clear Channel